خانه / اقتصادی / اقتصاد مرزنشینان و لزوم توجه به مطالبات آنها /سیدعلاالدین حیدری

اقتصاد مرزنشینان و لزوم توجه به مطالبات آنها /سیدعلاالدین حیدری

خبرگزاری ثلاث پرس؛مرزها بعنوان ظرفیتهایی راهگشا در توسعه مناطق مرزی می توانند زمینه ساز این مهم باشند .
مرزهای اورامانات با داشتن دو بازارچه شیخ صله و شوشمی کم و بیش در اقتصاد این منطقه و حتی استان نقشی مثبت را ایفا کرده و توانسته اند درصدی از کوه بیکاری استان را تلطیف کنند.
با شروع مبادلات مرزی مابین ایران و کشورعراق (اقلیم کردستان) مرزنشینان اورامانات توانستند از طریق این مبادلات مستقیم و غیرمستقیم منتفع گردیده و شاید بتوان گفت که قریب ۱۵ هزار نفر در اورامانات بطور مستقیم و غیرمستقیم از محل اقتصاد مرز و بازارچه ها کسب درآمد می نمایند .
اهمیت رونق این اقتصاد غیررسمی بر کسی پوشیده نیست و تاثیر آنرا می توان بوضوح در زندگی مردم اورامانات مشاهده کرد.
فعالیت کوله بری و پویایی بازارچه های اورامانات تا عمق اقتصاد استان نیز موثر بوده و غیر اوراماناتی ها را نیز شامل گردیده است.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه جدی کرد، بحث رونق گردشگری استان و اورامانات است .
می توان صنعت گردشگری را کلید توسعه اورامانات و حتی استان دانست که لازم است نگاه به توسعه اورامانات ، بدان جهت معطوف گردد.
لازم است مسئولین استان ، استراتژی توسعه اورامانات را بر محور گردشگری بنا کنند .
ورود سالیانه چندین هزار گردشگر به بازار گردشگری استان و اورامانات را باید مدیون بازارچه های جوانرود و پاوه دانست . وجود این دو بازارچه باعث رونق این صنعت بوده است .
ورود درآمدهای حاصل از تجارت مرزی و مبادلات کالا از یک طرف و رونق گردشگری از طرف دیگر باعث می شود که مسئولین محترم به آسانی از کنار تعطیلی و رکود این بازارچه ها نگذرند .
رکود کوله بری و بازارچه های اورامانات باعث بیکاری مستقیم و غیرمستقیم چند هزار نفر خواهد شد و قطعا آمار بالای بیکاری استان را بالاتر خواهد برد.
تبعات منفی این رکود و تعطیلی ، تنها به انسداد منابع مالی و کسر درآمدی مردم ختم نخواهدشد ، بلکه می تواند عامل محرکی در مهاجرت و آسیب های مختلف اجتماعی و … گردد.
حجم بیکاری ناشی از این قضیه می تواند دستاویز دشمنان در ایجاد بحرانهای متعددی گردد که باید با هوشیاری مردم و مسئولین مانع از بروز این نتایج نگران کننده شد.
نتایج منفی این رکود را قطعا در نیمه دوم سال شاهد خواهیم بود .
بر متولیان امر است که با رایزنی و پیگیری های خود ، با توجه به شرایط ویژه استان کرمانشاه و منطقه اورامانات از تبعات و حواشی منفی این اقدام جلوگیری نمایند .
راهکار پیشنهادی بنده اینست که ((کارگروهی مشترک از نمایندگان استانهای آدربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه بهمراه استانداران این سه استان و حضور فرمانداران شهرستانهای مرزی این سه استان ، نماینده وزیر کشور )) تشکیل و ضمن دریافت درخواست و مطالبات معترضین ، الزامات ، بایدها و نبایدهای این موضوع را با تصمیم گیران مرکز رایزنی و در جهت تسهیل ،رفع موانع و اصلاح دستورالعمل جدید مبادلات مرزی تلاش مشترکی داشته باشند .
حساسیت و اهمیت موضوع می طلبد که همه نیروهای مذکور هم جهت گردیده و در جهت اثرگذاری بیشتر و موثرتر باهم ، تلاش مضاعفی داشته باشند .
از همه معترضین محترم درخواست می کنم که ضمن بیان دغدغه های خود ، با حفظ آرامش و نظم عمومی ، مجال هرگونه سوءاستفاده را از دشمنان این سرزمین بگیرند .
وظیفه همه مسئولین است که با احساس مسئولیت سنگین خود نسبت به مردم ، بعنوان ولی نعمتان خود ، در رفع مشکلات آنها تلاش نموده و با پرهیز از ایجاد شکاف میان دولت و مردم و مقصر جلوه دادن دولت و رفع مسئولیت از خود ، پرهیز نموده و با همدلی و همراهی دلسوزانه در مسیر تسهیل شرایط کسب و کار مرزداران غیور و سرافزار گامهای عملی بردارند.

همچنین ببینید

بازگشایی مرز شیخ صله میان اقلیم کردستان و ایران

به گزارش خبرگزاری ثلاث پرس؛؛دولت مرکزی عراق دستور بازگشایی مرز غیر رسمی پشته (شیخ صله) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.