خانه / اقتصادی / اهمال در امهال چرا؟/دکتر نورالدین یوسفی

اهمال در امهال چرا؟/دکتر نورالدین یوسفی

خبرگزاری ثلاث پرس؛مصیبت زلزله به قدری برای مردم زلزله زده استان کرمانشاه سنگین بوده که هیچکس انتظار ندارد بار دیگری بر دوش آنها گذاشته شود یا فشار روانی مضاعفی برایشان ایجاد گردد.

مردم مقاوم کرمانشاه که در جریان جنگ هشت ساله بیشترین خسارات را متحمل شده بودند و از قبل نیز از محرومیت مضاعف دوران گذشته رنج می بردند لازم بود بعد از جنگ با تبعیض مثبت در بودجه بندی جبران مافات می شد و زیر ساخت های اقتصادی و اجتماعی به سرعت ایجاد و تقویت می شد تا گرد و غبار محرومیت از چهره آن زدوده شود، متاسفانه تلاش های صورت گرفته کافی نبوده و استان کرمانشاه در شاخص های منفی رکوردار رتبه بندی های کشوری بوده است. در ۲۱آبانماه ۱۳۹۶ زلزله ای خانمان برانداز ویرانی ها و خسارات جانی و مالی فراوانی بر این استان محروم تحمیل کرد و شرایط زندگی را بسیار مشکل نمود.

وقوع زلزله مخرب و خرابی های ناشی از آن نشان داد که آمادگی مقابله با بحران وجود نداشت و ستاد های بحران خود در بحران بودند! اگر مهربانی مردم دلسوز سراسر کشور نمی بود تلفات و خسارات زلزله چندین برابر می شد ولی با همت مردمی و کمک های خودجوش و متنوع آنان آلام آسیب دیدگان تا حدود زیادی قابل تحمل گردید و خسارت دیدگان با قدرشناسی از هموطنان روند بازسازی زندگی خود را از سر گرفتند. وعده کمک های بلاعوض و وام کم بهره برای بازسازی منازل تخریب شده از سوی دولت هم مرهم دیگری بود بر زخم های ناشی از زلزله.

بنا بر قانون موجود در مورد بازسازی مناطق زلزله زده ، بند۶ ماده واحده قانون تسریع دربازسازی مناطق آسیب دیده در اثرحوادث غیرمترقبه مصوب ۱۳۹۲، امهال دوساله وام ها از حقوق قانونی افراد حاضر درمناطق زلزله زده است و مسئولین باید اجرا کنند. در این میان مسئولین محلی و استانی گوی سبقت را از یکدیگر ربودند و هر یک به نوعی تلاش می کردند این لطف در حق زلزله زدگان را به خود نسبت دهند و با انتشار تصاویر، ویس و نامه در سایت ها ،کانال ها و گروه های فضای مجازی با حالت تحکم آمیز مسئولین بانک ها را امر به اعمال امهال وام و پرهیز از اهمال در این امهال می نمودند! مردم نیز که از این خبر خوش و میمون خرسند بودند به این همت والای مسئولین می بالیدند و برخی نیز در سایه این مهلت دوساله وام های جدید گرفتند!

حال که فضا اندکی آرام شده و تب و تاب کمک رسانی مردمی نیز فروکش کرده است به ناگاه تمامی وعده ها مسئولین فراموش شده و بانک ها خبر از مسدود نمودن حساب های مدیونان و جریمه دیرکرد و احضار ضامنین می نمایند و پیامک های جورواجور اخطار جایگزین شاد باشهای نوروزی و تکانهای ناشی از ریشتر لرزه نگاری گشته اند! چرا باید وعده هایی داده می شد که توان اجرائیش وجود نداشت و کسانی که موثر و دخیل در تصمیم گیری نبودند چرا باید خود را صاحب اختیار کامل معرفی می نمودند! حال تکلیف مردمی که به امید اعمال امهال در پرداخت وام اهمال نموده اند و اکنون با بدهی انباشته مواجه گشته اند چیست؟ چه کسی پاسخگوست؟ این بلاتکلیفی اصلا قابل قبول نیست و وعده های داده شده به مردم باید انجام شود چرا که در غیر اینصورت موجب سلب اعتماد عمومی از مسئولینی خواهد شد که قول امهال وام ها را داده و خود را بانی آن به مردم معرفی کرده بودند.

کمک به مردم آسیب دیده از زلزله وظیفه ذاتی دولت است و تحت هیچ شرایطی نباید از کمک به زلزله زدگان خودداری شود یا موانع اجرایی در روند بازسازی این مناطق بوجود آید. امهال وام های شهرستان های زلزله زده بار چندان سنگینی برای دولت نیست و همه مردم را باید شامل شود چرا که حیات اجتماعی شبکه ای در هم تنیده است و در میان ساکنان مناطق زلزله زده کسانی هم که بطور مستقیم در زلزله آسیب ندیده باشند به علل مختلف تحت تاثیر پیامدهای منفی آن قرار گرفته اند و متحمل خسارات مختلف از جمله خسارات اقتصادی و مالی گردیده اند.

از مسئولین محترم انتظار می رود با اعمال امهال دوساله وام ها در مناطق زلزله زده موافقت نمایند و در کمترین زمان ممکن آن را اجرایی کنند. مسئولین استانی و محلی نیز یکصدا خواستار اجرای این تصمیم از سوی دولت شوند و از موازی کاری و تک روی بپرهیزند چرا که هدف و مجری تصمیم مشخص است.

همچنین ببینید

بازگشایی مرز شیخ صله میان اقلیم کردستان و ایران

به گزارش خبرگزاری ثلاث پرس؛؛دولت مرکزی عراق دستور بازگشایی مرز غیر رسمی پشته (شیخ صله) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.