خانه / اورامانات / ثلاث باباجانی نیازمند توجه ویژه دولت و نظام میباشد

ثلاث باباجانی نیازمند توجه ویژه دولت و نظام میباشد

خبرگزاری ثلاث پرس؛فرماندار ثلاث باباجانی در جلسه شورای اداری  گفت :‌ ثلاث باباجانی شهرستانی محروم و مرزی است که جدیدا زلزله هم محرومیت آن را دوچندان کرده است و نیازمند توجه ویژه و جدی است تا مشکلات این شهرستان مرتفع گردد .

به گزارش خبرگزاری ثلاث پرس، جلسه شورای اداری شهرستان های ثلاث باباجانی و جوانرود در شهرستان ثلاث باباجانی با حضور نماینده ویژه رئیس جمهور برگزار شد.

فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی ضمن خیر مقدم و تبریک فرارسیدن سال جدید به مردم ایران بخصوص شهرستان زلزله زده ثلاث باباجانی اظهار داشت :‌ ثلاث باباجانی شهرستانی محروم و مرزی است که رژیم ستم شاهی و جنگ خسارات فراوانی به این مردم وارد کرده است .

صادق خدادادی گفت :‌ شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۵ هزار نفر جمعیت ۴۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک با کشور بحران زده عراق دارد.

خدادادی گفت :‌ ۸۵ درصد مردم این شهرستان اهل سنت ،‌ ۱۰ درصد اهل حق و ۵ درصد اهل تشیع هستند که در کمال وحدت و آرامش به زندگی می پردازند .

وی بیان داشت :‌ تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی با ۱۷ هزار نفر جمعیت و شهر ازگله با ۱۵۰۰ نفر از نقاط شهری این شهرستان هستند .

فرماندار ثلاث باباجانی با اشاره حضور مردم در پای صندوق های رای و دادن ۸۵ درصد از آراء‌ به دولت تدبیر و امید به مشکلات شهرستان ثلاث باباجانی پرداخت و اظهار داشت : این شهرستان مشکلات زیاد و عدیده ای دارد به صورت خلاصه وار برخی از این مشکلات را در فرصت کوتاهی که است بیان می کنم .

این مقام مسئول گفت :‌ ثلاث باباجانی ۲۰۶ روستا دارد که فقط ۴ روستا از نعمت گاز بهره مند هستند و این در حالی است که از این لحاظ ثلاث باباجانی در رتبه های آخر قرار دارد که نیاز به توجه وزارت نفت جهت گاز کشی مناطق روستای ثلاث باباجانی است .

خدادادی بیان داشت : مردم ثلاث باباجانی از دولت توقع ویژه ای دارند و یکی از توقعات بحث بازارچه مرزی است چرا که یکی از منابع اصلی اشتغال در ثلاث باباجانی بازارچه مرزی شیخ صله است که توسط دولت عراق بنا به دلایل نامشخصی به صورت یک سویه حدود ۴ ماه است که بسته شده و این امر نیازمند توجه مسئولین کشور جهت بازگشایی مرز شیخ صله است .

فرماندار ثلاث باباجانی گفت :‌ یکی از دیگر از مشکلات شهرستان ثلاث باباجانی وضعیت نامناسب راه های ارتباطی است که ارتباط مستقیم با وضعیت جغرافیای خشن و کوهستانی شهرستان دارد و در این راستا نیاز به حذف پیچ های حادثه خیز و روکش آسفالت محورهای ارتباطی شهرستان محروم و زلزله زده ثلاث باباجانی است .

صادق خدادادی افزود :‌ استقرار و تقویت اداراتی چون بیمه سلامت ، تعزیرات حکومتی ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ،‌ از دیگر درخواست های ما می باشد.

فرماندار ثلاث باباجانی عنوان کرد : بسیاری از زیرساخت های شهرستان و فضاهای سبز بعد از زلزله تخریب شده است و نیازمند اعتبارات ویژه برای بازسازی آنها هستیم.

خدادادی گفت :‌ فقط در یک منطقه ۳۹ روستای ثلاث باباجانی با کمبود و قطعی آب آشامیدنی روبه رو هستند و این امر بخصوص بعد از وقوع زلزله و تغییر مسیر آب های زیر زمینی به وقوع پیوسته است و کمبود آب در مناطق روستایی موجب تخلیه روستاها و تبعات منحصر به خود را دارد.

وی عنوان کرد :‌ در شهرستان ثلاث باباجانی فقط دو بانک ملی و کشاورزی شعبه دارند و این خود سندی گویا از میزان محرومیت ثلاث باباجانی و کم کاری برخی از بانک ها و نهادها را دارد.

این مقام مسئول افزود : ثلاث باباجانی هنوز غسالخانه و کشتارگاه مناسب ندارد و این ها همه درد هستند.

فرماندار ثلاث باباجانی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت :‌با توجه به اینکه بازارچه مرزی شیخ صله بعد از جنگ فعالیت خود راآغاز کرده است و اکنون نیز ۴۰ درصد از زیرساخت های آن آماده شده است اما متاسفانه هنوز این بازارچه به فیبر نوری متصل نیست و این امر نیاز اعتباری نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان است که شهرستان توانای تامین آن را ندارد و می طلبد این اعتبار از سوی دولت تامین و خط فیبر نوری به بازارچه مرزی شیخ صله اجرا شود.

صادق خدادادی بیان داشت :‌ ۴۰ روستای شهرستان فاقد تلفن خانگی هستند و بسیاری از نقاط شهرستان دارای مناطق کور هست که امیدواریم در این زمینه نیز اقداماتی فوری صورت بگیرد.

وی خاطرنشان ساخت :‌برخی از روستاهای مرزی ما هنوز فاقد شبکه های داخلی هستند و مردم این روستاها به ناچار از شبکه کشور همسایه استفاده می کنند که این امر مناسب و شایسته جمهوری اسلامی ایران نیست .

خدادادی گفت : ارتقاء‌ دهستان میرآباد به بخش از دیگر خواسته های مردم شهرستان ثلاث باباجانی است .

فرماندار ثلاث باباجانی در پایان بیان داشت : روستای شیخ صله با جمعیتی نزدیک به ۴ هزار نفر در زمان جنگ ۶ بار بمباران شیمایی شد و در این زمینه در کشور رکورد دار هستیم اما این روستا و شهرستان همچنان گمنام هستند و اکنون خواسته این روستای مرزی ارتقاء‌ آن به شهر است

همچنین ببینید

بازگشایی مرز شیخ صله میان اقلیم کردستان و ایران

به گزارش خبرگزاری ثلاث پرس؛؛دولت مرکزی عراق دستور بازگشایی مرز غیر رسمی پشته (شیخ صله) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.