خانه / اجتماعی / چرا فکر میکنم آقای نادری بازنده است!؟ “قسمت اول”

چرا فکر میکنم آقای نادری بازنده است!؟ “قسمت اول”

وَلَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ ۚ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولَٰئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا

و از آنچه به آن علم نداری، پیروی نکن، بدون شک گوش و چشم و دل ، هر یک از اینها از آن باز خواست خواهند شد.

اسراء ۳۶

خبرگزاری ثلاث پرس؛یکی از غیر قابل پیش بینی ترین مسائل در کشور ما مسئله ی انتخابات هست،و دلیل این مسئله هم متغیرهای گوناگون و ساعتیِ انتخابات میباشد که گاها خوب یا بد نمیشود آن را نادیده گرفت.

اما از روی همان فاکتورهایی که متغیرهای بیرونی آنچنان روی آن تاثیر ندارند،یا از روی عملکرد،شناسنامه یا کارنامه ی فرد میتوان حدسیاتی زد که گاها به یقین هم نزدیک میشود.

میخواهیم نگاهی اجمالی به دلایل پیروزی آقای نادری در اسفند ۹۴ و آنچه موفقیت مجدد ایشان را در انتخابات پیش به شرط حضور تهدید میکند بیندازیم.
ــــــــــــــــ

عمده دلایل موفقیت آقای نادری:
” البته ناگفته نماند تمامی این دلایل صرفا به توانایی شخصی آقای نادری برنمیگردد و به نوعی برای ایشان حکمِ توفیق اجباری داشت” که در ادامه عرض میکنم.

۱ـ آقای مصطفی محمدی:
شخصا فکر میکنم یکی از دلایل اصل یا شاید اصلی ترین دلیل موفقیت آقای نادری در انتخابات گذشته کارنامه ی آقای محمدی بود.
کمتر ثلاثی رو میشد دید که حامی آقای نادری بود و اگر از ایشان دلیل این حمایت رو میپرسیدی جوابش این نمیبود ” آقای محمدی بومی بودند و کارنامه ی خوبی داشتند امیدواریم آقای نادری هم چنین عمل کنند”

۲ـ ناشناخته بودن نسبی آقای نادری:
برای حامیان آقای نادری ناشناخته بودن ایشان یکی از دلایلی بود که بومی بودن ایشان را بولد کنند و مردم را با این مسئله توجیه کنند که یک بومی دیگر میتواند دوباره موفق باشد.

۳ـ برخی اقتدامات آقای نادری:
آقای نادری از معدود کاندیداهایی بود که طی چهار سال قبل از انتخابات به طرق مختلف تبلیغات میکردند چه تبلیغات موجه چه غیر موجه از قبیل حل مشکلات عده ای با یک تماس تلفنی در ادارات دولتی و نهادها که این مسئله برای عموم که از مسائل عوام فریبانه فهم درستی ندارند جالب بود و فکر میکردند این نفوذ حاصل از نفوذ احتمالی در مرکز باشد.

۴ـ کارنامه ی ضعیف آقایان فتح الله حسینی و منوچهری:
کارنامه ی ضعیف دو نماینده ی پیشین خصوصا در ثلاث باعث نا امیدی مفرط مردم این شهرستان در قبال گزینه ی غیر بومی و استقبال از کاندیدای بومی به امید تکرار دوران آقای محمدی

۵ـ محرومیت بالای شهرستان:
ثلاث یقینا محرومترین شهرستان اورامانات میباشد و این محرومیت شامل شهر و بخشها و روستاهای آن میباشد،و یک واقعیتی وجود دارد که غالبا محرومین بخاطر مشکلاتشان گاها دست به دامن هر چیزی میشوند که فکر کنند میتواند برایشان مفید باشد.

۶ـ مظلوم نمایی:
آقای نادری و حامیان ایشان پس از شکست در انتخابات قبل به دلیل وجود دو کاندیدا در ثلاث که منجر به پیروزی آقای منوچهری شد و چون آقای منوچهری هم در قبال ثلاث موفق نبودند این مظلوم نمایی رنگ و بوی عشیره ای هم گرفت،و حمایت آقای محمدی از آقای یوسفی،آقای نادری و حامیان ایشان را به نوعی در مظلوم نمایی بیشتر مدد کرد.

این ۶ مورد هر کدام به نوبه ی خود کمک شایانی به پیروزی ایشان داشتند.
البته ناگفته نماند اغلب این موارد بیشتر در شهرستان ثلاث و تا حد زیادی در جوانرود بخاطر جمعیت ثلاثی های ساکن این شهرستان تاثیر گزار بود،و این مسئله هنوز برای من جای سوال است که آرای نسبتا زیاد آقای نادری در روانسر و پاوه چه دلایلی داشت!!؟
در حالی که در هر چهار شهرستان نماینده ی بومی داشتیم و رای بالا به نماینده ی بومی نشان از وجود رای تعصبی درین دوره هم بود.

همچنین ببینید

اقتصاد مرزنشینان و لزوم توجه به مطالبات آنها /سیدعلاالدین حیدری

خبرگزاری ثلاث پرس؛مرزها بعنوان ظرفیتهایی راهگشا در توسعه مناطق مرزی می توانند زمینه ساز این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.